Kim jestem?

martyna stawska

szpital dla osób niepełnosprawnych
w poznaniu

Projekt Koncepcyjny Szpitala dla Osób Niepełnosprawnych w Poznaniu

O projekcie

Tematem pracy jest projekt szpitala dla osób niepełnosprawnych w Poznaniu. Głównym zagadnieniem jest projektowanie uniwersalne, wraz z projektowaniem dla osób niewidomych.

Działka projektowa mieści się w Poznaniu, przy skrzyżowaniu ulicy Nowowiejskiego z ulicą Sporną, gdzie w chwili obecnej istnieje już szpital dziecięcy, wraz z kompleksem budynków, przynależącym do szpitala. Obok miejsca projektowania zlokalizowane jest małe wzniesienie, na którym znajduje się trakt kolejowy.Na działce mieści się budynek przychodni przy ulicy Spornej, który zostanie wyburzony, zaś na jego miejscu powstanie projekt szpitala.

Projekt szpitala opiera się na strukturalnych systemach przestrzeni, czyli na podziale przestrzeni szpitala na sektory. Każdą przestrzeń bowiem można podzielić na sektory poznawcze, tzw. sektory percepcji. Szpital rehabilitacyjny dzieli się na cztery główne strefy: wejściową, rehabilitacyjną, pacjenta oraz administracji. Ponadto centrum obiektu, dziedziniec funkcjonuje jako punkt, w którym znajduje się kamień podgrzewany wodą. Jest on, wyczuwalnym przez osoby niewidome, punktem orientacyjnym. Kontynuacją obiektu szpitalnego jest zaprojektowany ogród sensoryczny, stanowiący najważniejszą formę rehabilitacji dla osób niewidomych. Ogród sensoryczny jest punktem rozpoznawczym projektowanego szpitala, do którego można dostać się przez dziedziniec szpitala lub z zewnątrz obiektu.